?

Log in

No account? Create an account
 
 
09 September 2011 @ 03:25 pm
You're not so smart  
Помилкова думка: Коли ви оточені іншими людьми, вам здається, що всі вони помічають найменшу дрібницю вашої зовнішності чи поведінки.

Правда: Люди рідко вас помічають, окрім тих випадків, коли їх змушують це робити.

Ви розлили напій на вечірці. У вас на сорочці пляма від гірчиці. У вас день найневдалішої зачіски всіх часів і народів.

О, ні! Що ж люди подумають?

Швидше за все, вони взагалі нічого не подумають.

Більшість людей взагалі нічого не помітять, а якщо й помітять, то, швидше за все, просто проігнорують це і забудуть про всі ваші вади й недоліки за кілька секунд.

Як у невеликих групах, так і в людних місцях, вам здається, що на кожну найменшу дрібницю вашої поведінки усі постійно звертають увагу.

Вам складно не бути центром вашого маленького всесвіту, і тому складно визначити, скільки людей звертають на вас увагу. Тому, що ви самі постійно звертаєте на себе увагу. Ви схильні перебільшувати.

Ви не такі розумні, коли мова йде про взаємодію з натовпом, тому що ви надто егоцентричні. На щастя, усі інші теж егоцентричні і так само стовідсотково впевнені, що вони перебувають під ретельним наглядом.

Ефект прожектора був помічений Томасом Гіловичем [Thomas Gilovich] у місті Корнелл [Cornell] 1996 року. Його дослід показав, що навіть на переповненій вулиці в Нью-Йорці людям здавалось, що велетенський прожектор світить саме на них, що всі погляди спрямовані в їхній бік. Насправді ж їх ніхто навіть не помічав.

Схожий дослід показав, що коли ви роз'їжджаєте по місту в новому, дорогому автомобілі, вам здається, що всі вас помічають. А от і ні.

В решті решт, коли ви востаннє дивились на круту тачку, хіба ви запам'ятовували, хто там сидів за кермом? Ви взагалі пам'ятаєте, коли ви востаннє дивилися на круту тачку?

Це відчуття стосується й інших ситуацій. Наприклад, якщо ви граєте в рок-групі, або співаєте в караоке, або робите щось, під час чого відчуваєте, що ваші дії відслідковують інші, ви схильні вірити в те, що будь-які покращення чи погіршення результатів відразу ж будуть помічені й розкритиковані. Не правда.

Ви будете вибачатись чи жартувати над собою, задля пом'якшення ударів, але в цьому немає сенсу.

Досліди (поведені на основі відеоігор зі змаганнями) показали, що люди приділяють дуже багато уваги тому, як саме вони щось роблять, і майже не звертають уваги на інших. Хоча, під час гри їм здавалося, що всі інші тільки те й роблять, що дивляться, наскільки добре вони грали.

Досліди показали, що люди вірять в те, що інші помічають і запам'ятовують їх внесок у розмову. Ви гадаєте, що всі помічають, як ви затинаєтесь, коли говорите. Але це геть не так. Принаймні, доти, доки ви самі не звернете на це увагу своїми вибаченнями.

Наступного разу, коли у вас вискочить на лобі прищик, чи ви купите нову пару взуття, чи напишете в Твіттері про те, яким нудним був цей день - не чекайте, що хтось це помітить. Ви не такі вже й розумні... чи особливі.

Original is here

 
 
feeling: cynicalcynical
listening: Sting "Ain't No Sunshine"
 
 
 
Viktoria: кава вс. цигаркиdz_bossy on September 10th, 2011 01:04 pm (UTC)
алілуя!
тепер все простіше)
ЛюЛю: usacolour_of_me on September 11th, 2011 12:31 pm (UTC)
та да)
не можу, канєшно, сказати, шо я цього не знала, але все одно, коли це зі сторони втовкмачують, то якось проясняєцця)